Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsze życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty!!!

A życie – życiem. Czyli wstawanie z kolan czy „swojactwo”?

A może to jest to samo?

14 października – Dzień Nauczyciela! A raczej Dzień Edukacji Narodowej! Święto oświaty. Jak zazwyczaj to bywa jest doskonałą okazją na wyróżnienie zasłużonych nauczycieli, którzy mieli w poprzednim roku szkolnym największe osiągnięcia. Więc wydawałoby się wspaniała idea. Ale, ale jak to w życiu bywa nawet najpiękniejszą rzecz można zmarnować! Jak zatem nagrody zostały rozdzielone w tym roku? W szkole podstawowej Rada Pedagogiczna wnioskowała o nagrodę dla pani wice dyrektor Wioletty Gryko, pani pedagog Doroty Ostaszewskiej i dla pani Tamary Durek która miała szczególne osiągnięcia a konkretnie mówiąc laureata konkursu wojewódzkiego. Z tego co wiemy szkoła jest w trakcie remontu a więc pełno dodatkowych obowiązków, w innym przypadku duże osiągnięcia pedagogiczna a więc wszystko w jak największym porządku. I co było dalej?…. Nastała uroczysta akademia. Doszło do wręczania nagród Burmistrza Michałowa! Zaczęto wyczytywać:

Wioletta Gryko – brawa! Pani Wice dyrektor odbiera nagrodę.

Dorota Ostaszewska – brawa. Pani Dorota odbiera nagrodę.

I……Oj nie, nie! Nazwiska pani Tamary Durek nikt nie usłyszał!

Została wyczytana Elżbieta Januszkiewicz!!!

Zdziwienia nauczycieli nie dało się ukryć. Jak to? To nie Tamara? Przecież Tamara miała laureata konkursu wojewódzkiego. Mogła być jeszcze pani Ania też miała laureata konkursu wojewódzkiego! A dodatkowo pozyskała tyle pieniędzy z UE na książki! Panią Tamarę wytypowaliśmy my nauczyciele! To według jakich kryteriów przydziela się nagrody? To po co nas pyta się o zdanie. Wychodząc z Sali gimnastycznej wielu nauczycieli kwitowało to krótko „teraz wiemy po co było potrzebne wstawanie z kolan”. My państwa zostawiamy z tymi komentarzami do przemyśleń.

Ps. Nam się jednak wydaje, że nikt lepiej nie wie niż nauczyciele komu taka nagroda się należy. W naszej gminie widać Burmistrz Konończuk wie najlepiej. Wie nawet lepiej od nauczycieli! Tylko jakie kryteria im kierowały? I dlaczego nauczyciele jego decyzji nie rozumieją? A może „rozumieją” aż nadto!

My oczywiście nie odbieramy burmistrzowi prawa do nagradzania według swego uznania ale słuszność i rzetelność nagradzania podlega również ocenie. A przynajmniej powinno odbywać się to w sposób transparentny a nie w zaciszu gabinetu.  Nie jest to jego prywatny folwark. Nie rozumiemy już wcale braku szacunku do grona pedagogicznego i nie liczenie się z opinią nauczycieli! A można było ten problem rozwiązać bez tworzenia konfliktów. Bez pokazywania kto tu rządzi! A jak? Bardzo prosto. Jeżeli miał zamiar przyznać nagrodę dla trzech nauczycieli to Rada Pedagogiczna powinna przedstawić dwie kandydatury a dla trzeciej osoby powinien przyznać sam Burmistrz do czego ma prawo. A tak. Każdy musiał zobaczyć kto rządzi! A nagrodzona pani Ela też by się nie znalazła w oględnie mówiąc niekomfortowej sytuacji.

Także mogła dostać nagrodę pani Tamara wytypowana przez Grono Pedagogiczne która miała laureata konkursu wojewódzkiego! Mogła dostać pani Ania która miała laureata konkursu wojewódzkiego i pozyskała pieniądze z UE czym sam Ratusz w gazecie się chwalił!(w tym przypadku mogły zagrać więzy krwi z „byłym…”). I zobaczcie szanowni mieszkańcy jak rozstrzyga i wnioskuje gremium to jest wszystko OK. Decyzje są zazwyczaj zrozumiałe i nie odbiegają od ogólnie przyjętego poczucia sprawiedliwości, uczciwości czy zwyczajnej przyzwoitości. Czyli zazwyczaj są przy najmniej akceptowalne. A jak decyzja zapada w zaciszu gabinetu Burmistrza Konończuka to….! To nagrodę dostaje pani Ela!

No i jeszcze pytanie zasadnicze? Czyżby współpracownicy pani Eli wszyscy nauczyciele nie poznali się? Nie widzieli walorów i efektów pracy pani Eli? Ale, ale w sukurs przyszedł Burmistrz Konończuk który jak się okazało zauważył walory! Zauważył efekty pracy pani Eli!

Tylko jakie to efekty są tak ważne dla Burmistrza Konończuka?

A co Wy o tym myślicie szanowni mieszkańcy?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Samorząd, Życie codzienne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.