Jak to z finansami w naszej gminie jest w rzeczywistości?

1. Środki własne wygospodarowane rocznie – Nazarko – 4,4mln zł   Konońćzuk – 2mln zł

2. Kredyty zaciągnięte średni rocznie -           Nazarko – 600tys. zł  Konończuk – „0”

3. Pozyskane środki i inwestycje śr. rocznie -  Nazarko – 7,5mln zł   Konończuk – 50tys.zł

Podsumowanie:  Nazarko -12,5mln zł  Konończuk – 2,05mln Tyle za rządów naszych gospodarzy inwestowała nasza gmina średnio rocznie!

Ekipa Konończuka chce ukryć swoją nieudolność i rozrzutność?!

Postanowiliśmy przyjrzeć się wynikom finansowym gminy za poprzednie 12 lat czyli w okresie rządów Małej Ojczyzny w związku z wieloma publikacjami na ten temat w Gazecie Michałowa jak też na innych forach. Co ustaliliśmy:

1.Na terenie gminy w latach 2003 – 2014 zrealizowano łącznie inwestycji na około 150mln zł

- około 53mln zł środków własnych (12 lat x około 4mln + nadwyżka z 2002 roku)

- około 90mln środków pozyskanych przez gminę jak też inwestycje realizowane przez Marszałka i Powiat przy wykorzystaniu środków zewnętrznych wspólnie z naszą gminą)

- 6,9mln zadłużenia które gmina na realizację inwestycji Unijnych zaciągnęła ( Od kwoty 10,7mln odjęliśmy 2,24 na prefinasowanie zadania  remont parku i plaży którą należy rozliczyć po zakończeniu budowy a więc jej po prostu nie ma bo od razu spłacona jest przy przelaniu dotacji z UE i nie liczy się nawet do wskaźnika zadłużenia oraz około 1,5mln pozostawianych przez poprzednią ekipę jako wolne środki z 2014 r które przeszły na rok 2015)

Podsumowanie: Czyli poprzednia ekipa w okresie swoich rządów swoimi działaniami potrafiła: wygospodarować 53mln środków własnych zaciągając tylko  niecałe 7mln zobowiązań, żeby pozyskać dofinansowanie na inwestycje w wysokości 90mln zł i to ma być źle? Czy lepiej byłoby nie zaciągać 6,9mln kredytu i zamiast inwestycji na 150mln mieć tylko na 53mln? Ile dróg by nie powstało: do Gródka, na Żednię ile w terenie na Podozierany, Ciwoniuki, Potokę, Hieronimowi? Ile innych obiektów? Bez zalewu, pływalni, parku, plaży w Bondarach byłoby lepiej?…… Jak wyglądałoby nasze Michałowo i gmina? Nic by się nie różniła od pozostałych! Otóż nie drodzy mieszkańcy nie byłoby lepiej. Więc dlaczego obecnie rządzący i ich pochlebcy wypisują takie bzdury. Naszym zdaniem dlatego aby znaleźć alibi do swojej nieudolności przy realizowaniu inwestycji bo proszę zauważyć, że nic nie robią. A co powiedzą bo nie umieją?! Tak nie powiedzą więc trzeba innych obarczyć nie podając prawdziwych i wszystkich danych a manipulując liczbami. Dlatego to robią aby ukryć swoją rozrzutność! Bo jeżeli jest tak jak mówią to dlaczego w ratuszu jest tylu „doradców”? Dlaczego burmistrz płacił dla 3 kierowników w bibliotece? Dlaczego w 2015 roku przeznaczył o 1mln zł więcej na pobory? Czy tak się postępuje w sytuacji jakichkolwiek trudności finansowych. Dlatego podajemy twarde dane finansowe aby państwu przedstawić ogrom szkodliwych działań ekipy Konończuka. Ponadto każda poprzednio zbudowana rzecz czy droga, ulica zalew, wodociąg, pływalnia czy się komuś podoba czy nie zostaje aby ludzie korzystali a pieniądze obecnie są przejadane na etaciki i ulgi dla „swojaków”. I to jest najbardziej szkodliwe. Bo jeżeli nawet z uwagi na nieudacznictwo inwestycyjne obecnej ekipy coś byłoby niewykonane – trudno zrobi się za 2 – 3 czy 4 lata ale  jeżeli „zabagni” się organizacyjnie to odkręcić to wszystko nie jest tak prosto. I to jest największa szkoda jaką wyrządza gminie Burmistrz Konończuk ze swoją ekipą. Jeżeli chodzi o dane finansowe po 12 latach rządów poprzedniej ekipy zadłużenie wynosiło 27 % co jest naprawdę dobrym wskaźnikiem przy 60% dopuszczalnych i wiele gmin chciałoby mieć tak zorganizowane finanse!

A więc raz jeszcze upraszczając:

 6,9mlnn kredyt – 53mln pieniądze własne – 90mln zewnętrzne środki!

Co w tym złego? Czy nie chcielibyśmy aby każda ekipa w ten sposób wykorzystała nadarzającą się okazję jaką dała UE?

A jak to się ma przeliczając na każdy rok kadencji?

Dzieląc powyższe liczby przez 12 lat (3 kadencje) daje kwoty rocznie:

-kredytu 6,9 : 12 = 570 tys. zł zaokrąglijmy do 600 tys.

-własnych środków 53mln : 12 = 4,4mln zł

-pozyskanych 90mln : 12 = 7,5mln zł

Czyli aby wykonać inwestycje rocznie na ponad 12mln zł poprzednia ekipa zaciągnęła kredyt 600tys. zł. Kto by nie wziął?

A jak to się ma obecnie? Co robi Burmistrz Konończuk w czasie dwóch pierwszych lat obecnej kadencji?

-kredyt – „O” zero złoty

-własnych środków 4mln : 2 lata = 2mln

-pozyskanych 100tys. : 2 lata = 50 tys.

Czyli rocznie w gminie na zadania inwestycyjno remontowe Burmistrz Konończuk wydaje około 2mln zł a poprzedni Nazarko wygospodarowywał 12mln i tylko zaciągając kredyt w wysokości 600tys. zł. Porównajcie sami i zdecydujcie co jest lepsze. Na co zwracamy szczególną uwagę! Własne środki Burmistrz Konończuk około 2mln zł rocznie a Nazarko potrafił wygospodarować  4mln! I to nie rok czy dwa a przez 12 lat! To jest przypadek? Ważne jest to dlatego, że bez środków własnych, bez wkładu własnego nie może być mowy o pozyskaniu pieniędzy z UE. A jak widzimy te są obecnie przejadane! A będzie jeszcze gorzej bo normalną rzeczą jest, że koszty rosną ale powinno szukać się alternatywnych dochodów a obecna ekipa tego  nie robi! Prowadzi politykę rozdawnictwa która skończy się dla gminy bardzo źle! Dlaczego w świetle fleszy radni na to pozwalają? Dlaczego mieszkańcy……. Przepraszamy, że trochę „zanudziliśmy” liczbami ale właśnie od tego zaczyna się realizacja potrzeb nie od chciejstwa a od umiejętności! A obecna ekipa widać po prostu tego nie potrafi!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Samorząd, Życie codzienne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.